Benim hikayem

Aslı Saka

Motivasyon ve Kariyer Koçu

Büyüdüğüm mahalle kocaman bir aileye sahip olduğumu hissettirdi daima. Güzel komşuluklar, birbirini tanıyan ve birbirine güvenen insanlar, birbirinden kopmayan arkadaşlıklarla, birbirine yardım eden ve fayda sağlayan insanlarla dolu bir mahallede büyüdüm. Bu yüzden bugünkü ben aslında o zamanlarda şahit olduklarımla, insanlara fayda sağlamanın güzelliğini öğrendi. Elbette mahallem bunları yaşamam için ikinci adımdı hayatta. ilk adımımı çekirdek ailemle attım hayata. İyi yürekli, yardımsever, duygusal olduğu kadar evin iç işleri bakanı olan bir anne ile çalışkan, okumayı ve araştırmayı seven bir babanın büyük çocuğuyum. Bu iki kişi bir de abla olabilme şansını verdi bana.

 

Hayata attığım ilk iki adımdan sonra, artık okul hayatına da başlamak gerekiyordu ve ben de başladım. Çok iyi bir eğitim sistemine sahip olan bir okula gidemedim ama insan olabilmek adına pek çok şey öğrenebileceğim öğretmenlerim ve arkadaşlarım vardı. İşte bu paha biçilemezdi, bende bir değer biçmedim. Sadece farkına vararak o keyifli zamanları yaşadım bana kattıklarıyla. Okul hayatının ilerleyen evrelerinde işler gittikçe zorlaşıyordu. Kendi yağıyla kavrulan bir aileyiz. Bu yüzden de üniversitede istediğim bölümü kazanmama rağmen, şehir dışında okumaktan ya da özel üniversiteye gitmekten vazgeçtim. Ama pes etmedim. Hem iş hayatına başlayıp hem de okumaya başladım. Ancak okuduğum bölümde de çalışma imkanı bulamadım. Bu durum bir süre duraksama dönemi yaşamama sebep olsa da, yine pes etmedim. Kişisel gelişime olan ilgim ve o dönemlerde tekrar başladığım yardımcı yüzme eğitmenliği sayesinde, insanlarla iletişimde olmaktan keyif aldığımı fark ettim. Böylelikle müşteri ilişkileri alanında yolumda ilerlemeye karar verdim. Farklı sektörlerde uzmanlıktan mentörlüğe, daha sonrasında da yöneticiliğe kadar uzanan farklı görevlerde yer aldım. Bu sayede her geçen gün yetkinliklerimi geliştirme fırsatına sahip oldum, tecrübeler edindim. Her yeni gün, benim için yeni bir şey öğrenmek için mükemmel bir fırsat demekti. Haliyle hem kişisel gelişim hem de eğitim serüvenlerim hiçbir zaman bitmedi.

 

İş arayışı içinde olduğum dönemde, artık yapmış olduğum görüşmelerin beni tatmin etmediğini, aynı zamanda edinmiş olduğum 15 yıllık iş tecrübesi ve artık saymayı bırakarak katılmış olduğum: Müşteri İlişkileri Yönetimi, Zor Müşterilerle Başa Çıkma Yöntemleri, Tüketici Davranışları, Pazarlama Yönetimi, Satış ve Pazarlama Teknikleri, İş Hayatında İletişim, Sosyal Hayatta İletişim, Etkili İletişim Stratejileri, Etkili Sunum Teknikleri, Diksiyon, Seslendirme(Dublaj), Zaman Yönetimi, Human Pattern – NLPTA – NLP ile Koçluk & Beden Dili & Davranış Bilimleri
eğitimlerinin yanı sıra aldığım diğer eğitimler ve katıldığım seminerlere rağmen görüşmelerimin sonuçsuz kaldığını gördüm. Kafamda arka arkaya oluşan sorularla birlikte bir karar verdim. Hepimizin motivasyona ve kariyer hayatında emin adımlarla ilerlemeye ihtiyacı var. Her sabah yeni bir güne başlarken birilerine desteğe ihtiyaçları olduğunda fayda sağlayabileceğimi, yardım edebileceğimi bilmek çok güzel. Ve bunu özgürce yapabilmek.

 

Aslında her insan özgür olmalı. Tercih yaparken, yeni bir adım atarken ya da yeni bir başlangıç yaparken. Ben özgür olmak için pek çok kişinin vazgeçmek istemediği şeylerden vazgeçtim. Mesela; daha çok çalışmam gerektiğini bildiğim halde, yoluma özgürce devam etmeye karar verdim. Her hafta sonu tiyatroya, sinemaya gitmekten, arkadaşlarımla dışarı çıkmaktan, hatta 6 yıl önce televizyondan da vazgeçtim. Sonuçta teknolojiyi yeni haberleri okumak, film izlemek, araştırma yapmak gibi sayısız alanda kullanabiliyoruz. Tercih tamamen bizim….