bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir

Bağışıklık Sisteminin Yaşamınıza Sağladığı Olumlu Etkiler

Gerçekten ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz varsa, kesinlikle harekete geçeceksiniz…

Bağışıklık sistemini güçlendirmek son zamanlarda en sık dile getirilen konulardan oldu. Evet, bağışıklık sistemi güçlü olmalı ve güçlendirilmeli. Fakat sadece virüslerden korunmak için değil, sağlıklı bir yaşam için ve sağlıklı beslenme alışkanlık haline getirilerek motivasyonu, yaptığınıza işe odaklanmayı, zihin ve beden dengesini de sağlamak için yapılmalı bu. Böylelikle yaşam kalitenizi de artırmış olacaksınız.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir sorusuna cevap olacak, uzmanların da paylaştığı tavsiyelere yer vereceğim bu yazıda. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler mutlaka bu yazıyı okumak isteyecekler.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

 

Uzmanlar vitamin, mineral ve antioksidanlarla zenginleştirilen bir beslenme şeklinin enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını belirtmektedir.

 

A ve E Vitaminleri

 

Bu iki vitamin de güçlü antioksidanlardır. Yeşil ve turuncu sebze ve meyvelerden rahatlıkla alabileceğiniz A vitamini aynı zamanda; yumurta, süt, balık gibi besinlerden de alınabilecek bir vitamin. Tabii ki, bu besinler belli ölçülerde tüketildiğinde hastalıklardan korunmak için önemli destekleyicilerdir. A vitamini; kanserli hücrelerde DNA mutasyonlarını bloke eder ve kanserle savaşır. Ayrıca serbest radikallerle de savaşan bir vitamindir.

E vitamini ise güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle sağlıklı beslenme için tükettiğiniz besinlerde E vitamini içerenlere yer vermeniz önemli. E vitaminini içeren ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir diye soracak olursanız; fındık, badem, ceviz gibi yemişlerden alabilirsiniz. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller de bu vitaminin zengin kaynaklarındandır.

Her iki vitaminin de alınması gereken günlük miktarlarını öğrenmek için doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. Bu detay uzmanlık gerektiren bir bilgi olduğundan, bu yazıda daha genel bilgilere yer vereceğim. Çünkü hem kariyer hem de sosyal yaşamda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak; verimli olmak, daha sağlıklı kararlar verebilmek ve yaptığınız şeye daha iyi odaklanabilmeniz demektir.

 

B12 Vitamini

 

İnsan vücudunun büyük kısmı sudan oluşmaktadır. B12 vitamini de insan vücudunda bulunan suda çözünen bir vitamin. B12 vitamini içeren besinler tüketildiğinde, hem ruhsal hem de fiziksel pek çok olumlu etkiye sahip olan bir vitamin. Hormonal dengeyi ve sinir sisteminin korunmasını sağlamak, enerji seviyesini yükseltmek ve hafızayı daha iyi şekilde kullanmak gibi bağışıklık sistemi için olumlu etkilerinden bahsedilmektedir. Bu nedenle vücuda alınması gereken vitaminlerdendir.

B12 vitamini günlük tüketim miktarı ile ilgili de doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Uzmanlar gebelikte ve emzirme döneminde olan annelerde ihtiyacın biraz daha arttığını belirtmektedirler.

 

C Vitamini

 

Vücudun savunma sistemini güçlendiren C vitamini, vücuttaki zararlı maddelerin de  atılmasını sağlayan bir vitamin. Portakal, limon, mandalina, maydanoz, ıspanak, roka gibi sebze ve meyveler C vitamini bakımından sonra derece zengin besinlerdir. Bazı meyveler ile sebzeler, meyve/sebze suyu olarak da tüketilebilir. Ancak bağışıklık sistemi ve vücuda faydalı etkilerini azaltmaması adına, tüketimden hemen önce meyve/sebze  suyunun sıkılarak hazırlanması önemlidir.

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra; enfeksiyondan korunma, demir emilimini de artırmada yardımcı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Günlük tüketilmesi gereken miktar için doktorunuz en ideal ölçüyü size verecektir.

 

D Vitamini

 

Bağışıklık sistemi güçlendirici özelliğinin yanı sıra; kemik yapısını da güçlendiren ve anti-kanser özelliklerine sahip bir vitamin.

 

K Vitamini

 

Yağda çözünen bir vitamin olduğunu belirten uzmanlar, K vitamininin; kansere karşı koruyucu, sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmayı desteklediğini ve beyin fonksiyonlarının korunmasında yardımcı olduğunu belirtmektedirler.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek yaşamınızın her alanında önemli olumlu etkileriyle size geri döner, sadece belirli dönemlerde dikkat edilmesiyle değil. Günlük yoğun temponun içerisinde kendinize verebileceğiniz en güzel hediyelerden bir tanesi; sağlıklı beslenme. İş yaşamınızda olduğu kadar sosyal ve özel yaşamınızda da iyi hissettiren etkilerini mutlaka fark edeceksiniz. Aklınıza bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir sorusu geldiğinde dilediğiniz zaman tekrar bu yazıya göz atabilir ya da kendinize şimdi bir liste oluşturarak o listeyi de gözden geçirebilirsiniz. Tüketilmesi gereken vitamin ölçüleri için ve kronik hastalıkları olanlar doktorlarıyla görüştükten sonra kendileri için liste hazırladıklarında çok daha sağlıklı olacaktır.