Başarılı Olmak İstiyorsanız – 2

Motivasyonunuzun sürdürülebilir olması ve mutlu, başarılı olmak için size yardımcı olacak ipuçlarını paylaşmaya devam. Harekete geçmek için beklemeyin, öğrendiklerinizi uygulayın! Uyguladıklarınızın sizi tebessüm ettireceğine eminim.

Harekete geçmek için beklemeyin, öğrendiklerinizi uygulayın!

Planınızı Detaylı Biçimde Yapın ve Aksiyona Geçin

Hedefinize ulaşmak için pek çok adım atmanız gerekir. Bu adımları hedefinize giden yoldaki bölümler olarak düşünün ve ufak parçalara bölün. Bunun için de detaylı bir plan hazırlayın. Yapacağınızı planlamak ve planladığınızı yapmak sizi başarıya götürür. Yolun sonunda ulaşmak istediğiniz neyse sizi ona adım adım yaklaştırır.

 

Başlangıçtan Bugüne Kadar Ne kadar İlerlediğinizi Ölçün

Hedeflerinize dair uzun hikayeler yazmak istiyor olabilirsiniz, ancak o uzun hikayenin sayfalarını birden tamamlamayı hedeflemek yerine bölümlere ayırın. Tamamladığınız her bölüm için yapılanları yazmak, ilerlediğiniz mesafeyi ölçmeniz için bir fırsat oluşturmakla birlikte hedefinize ulaşana kadar motivasyonlu olmanızı sağlar. Bugünden başlangıca doğru geçmiş değerlendirmesi yaptığınızda, daha önce neredeydiniz şimdi neredesiniz, hedefinize ne kadar kaldı, neleri düzeltmelisiniz daha net görmenize imkan tanır.

 

Kendinizi Ödüllendirin ve Sahip Olduklarınızı Fark Edin

Hedefinize ulaşmak için attığınız her adımda sizi mutlu edecek, motive olmanızı sağlayacak ödüller verin kendinize. Bu bir kutlama olabilir, ailenizle birlikte gideceğiniz bir piknik olabilir ya da sizi mutlu edecek başka bir şey, karar sizin.

Sahip olduklarınız aslında hep oradalar, fakat siz onların ne kadar farkındasınız? Aslında mutlu olmak için basit ama en büyük motivasyon kaynağı sahip olduklarınızdır. Aileniz, arkadaşlarınız, eviniz, arabanız yani sizi mutlu eden herhangi bir şey. İşte tüm bunlar tek başına bile mutluluk kaynağıdır. Zaman zaman kötü şeyler ziyaretçi olabilir, siz sahip olduğunuz şeyleri fark etmeli, farklı bakış açısına sahip olabilmelisiniz.

 

Kelimelerinizi Doğru Seçin ve Başarı Hikayeleri Okuyun

Kurduğunuz cümlelerde kullandığınız kelimeler psikolojik etkilere sahiptir. Bu aynı zamanda davranışlarınıza da yansır. Bu nedenle konuşmalarınızda kullandığınız kelimelere dikkat edin. Ayrıca başarı hikayelerini de okumayı ihmal etmeyin. Günümüzde kolaylıkla başarı hikayelerine ulaşmak mümkün. İnsanların hikayelerini anlata biyografiler, otobiyografiler bulmak ve okumak; sizi heyecanlandıracak, motive edip harekete geçmenizi sağlayacaktır.