Motivasyon

Başarılı Olmak İstiyorsanız – 3

Motivasyonunuzun sürekliliğini sağlayabilmeniz için paylaştığım ipuçlarında şimdilik son bölümümüz. Hayatınıza dahil edeceğiniz ipuçlarıyla iyi hissetmenizi sağlayacak olan dönüşüm, sizin için yeni kapıların açılmasını da sağlayacak!

Hayatınıza dahil edeceğiniz ipuçlarıyla iyi hissetmenizi sağlayacak olan dönüşüm, sizin için yeni kapıların açılmasını da sağlayacak!

Sürekli Öğrenin ve Kendinizi Eğitin

Kendinize hatırlatmanız gereken en önemli nokta tam da bu; sürekli öğrenmeye devam etmek. Dünya hakkında, sizin ilgi alanınıza giren şeyler hakkında okuyun, araştırın, dinleyin, beyin fırtınası yapın ve öğrenin. Hayalinizle ilgili olan her şeyi öğrenmeniz gerektiğini hatırlayın. Sizi ister direk ister dolaylı yollardan etkileyecek bir takın olaylar olduğunda, onlara yanıt vermeye çalışın yani çözüm odaklı olun. Bu tür durumlarda tepki veriyorsanız o an yaşanan duruma odaklanarak sonucunda hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olur. Yani tepki yerine yanıt vermek için çabalayın!

 

Sizi Mutlu Eden Şeyler Neler? Kendinizi İyi Hissetmediğinizde Ara Vermesini Bilin

Sergileyeceğiniz tutumun hayati önem taşıdığını unutmayın. Psikolojik açıdan mutlu hissetmenizi sağlayan davranışlarınızı sürekli geliştirin. Sıkıntılı hissetmeye başladığınız anda da ara vermeniz gerektiğini kendinize öğretin. Ara verdiğiniz zaman farklı açılardan olayları değerlendirme fırsatına sahip olursunuz. Sanılanın aksine sürekli çalışmak yerine ne zaman ara vermeniz gerektiğini bilmek istediğiniz sonuca ulaşmanız için çok daha hızlı yol almanızı sağlar. Aşağıdaki hikayeyi daha önce de okuduğunuza eminim, gelin bir de birlikte okuyalım.

 

Baltayı Bilemek

Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıp, ağaç kesmeye başlarmış. Bir ağaç devrilmeye başladığında ara vermeden diğerine geçermiş. Gün boyunca dinlenmek için mola vermez, öğle yemeği yemek için de vakit ayırmazmış. Akşamları da diğer adamdan daha geç ağaç kesmeyi bırakırmış. İkinci adam ise kendisi için dinlenme molası verir, hava kararmaya başladığında da evine dönermiş. Bir hafta süresince aynı tempoda çalıştıktan sonra kestikleri ağaçları saymaya başlamışlar.

Sonuç olarak; ikinci adamın daha fazla ağaç kestiğini görmüşler. Tabii ki birinci adam öfkelenmiş ve “ Bu nasıl olabilir? Ben daha fazla çalıştım, daha erken çalışmaya başladım ve senden daha geç evime döndüm. Ama senin kestiğin ağaç daha fazla. Bunun sırrı ne?” diye sormuş.

İkinci adam da: “Bir sırrı yok. Sen durmadan çalışırken, ben mola verip dinlendim. Dinlenirken de baltamı biledim. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.” diye cevap vermiş

Özetleyecek olursak; kendimize zaman ayırmak için fırsat oluşturup, olaylara objektif bakış açısıyla bakmayı, değerlendirmeyi öğrenmek gerekir. Yaşamımızda geliştirilmesi gereken yanları keşfedip geliştirmek için çaba göstermek gereklidir.

 

Yeterince Uyuyun ve Sağlıklı Beslenin

Güne iyi başlayın. Bugünün geriye kalan hayatınızın ilk günü olduğu hatırlayın. Bu yüzden iyi bir uyku uyumak hem vücut hem de zihin dengesi için hayatınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Sağlıklı beslenme de vücut sisteminizin ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve besin kaynaklarını almanız için gereklidir. Vücudunuzdan, zihninizden istediğiniz performansı elde etmek ve motivasyonunuz için sağlıklı beslenmeyi unutmayın!