Motivasyon

Başarılı Olmak İstiyorsanız…

Motivasyonunuzun Sürekliliğini Sağlayın!

Mutlu ve aynı zamanda başarılı da olmak istiyorsanız, motivasyon hayatınızda canlı tutmanız gereken gizli kahramanınızdır. Sizinle paylaşacağım ipuçlarını hayatınıza dahil edebilirseniz motive olmanız, bunu sürdürülebilir hale getirmeniz ve başarılı olmanız kaçınılmazdır. Ancak her zaman hatırlamanız gereken bir şey var; ipuçlarıyla ilgili harekete geçmediğiniz sürece, sadece bilgi olarak kalacaktır. Bugün kendiniz için bir şey yapın, harekete geçin!

Bugün kendiniz için bir şey yapın, harekete geçin!

Hedefleriniz Ulaşılabilir Olsun

Ulaşılabilir hedef belirlemek özgüveninizin artmasını, hayal kırıklığı yaşama oranının azalmasını sağlar. Hedefleriniz zor ve mantıklı olmalı ki sizi ulaşmanız için motive etsin, zor ama ulaşılabilir olması gerektiğini tekrar tekrar hatırlayın ve hedefinizi buna göre belirleyin. Aynı anda tek hedefle çalışmanız hem motivasyonunuzun hem de özgüveninizin sürekliliğini beraberinde getirir. Eğer ki hedefiniz için birbiriyle bağlantılı birden fazla hedef varsa, adım adım ilerleyin.

 

Geleceğiniz İçin Hedefinizi Kağıda Yazın

Kendinize hedef belirlerken önce onu bir kağıda yazın ve ona bakın. Yazdığınız şey böylelikle sizin için somut hale gelmiş olur. Şimdi de bu hedefi neden seçtiğinizi kağıda yazın. “Bu hedefe ulaştığımda nasıl hissederim?” sorusuna hızlıca cevap verebiliyor ve size faydaları ile ilgili kolaylıkla bir liste oluşturabiliyorsanız harekete geçme vakti gelmiş demektir. Ama bu soruya cevap veremiyorsanız, hemen o hedefi listenizden silin. Başka bir hedef belirleyin.

 

Gelecek Gözünüzde Canlansın ve Canlandırdığınız Geleceğin Hikayesini Yazın

Geleceğinizdeki hayatınıza odaklanmanız için onu somutlaştırmanız, sizi heyecanlandıracak ve motive edecektir. Nasıl bir hayat istiyorsunuz? Ne yapmak istiyorsunuz? Nasıl şeylere sahip olmak istiyorsunuz? Gözünüzü kapatın ve soruları çoğaltarak gelecekteki sizi canlandırın. Canlandırdınız mı? O zaman şimdi gözünüzün önünde canlanan her şeyi ölçülebilir somut değerlerle bir kağıda yazın. Ama en ince detayına kadar! Nasıl bir yerdesiniz? Etrafınızda sizi mutlu eden neler var?

 

Hedefiniz için Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Belirleyin

Doğru hedefi belirlediniz, gözünüzde canlandırdınız ve tüm somutluğuyla kağıda yazdınız. Peki bu hedefe başlamak için tarih belirlediniz mi? Hedefinizin gerçekleşmesi için atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesi de ne zaman başlayacağınızı belirlemenizdir. Çünkü hayallerinizin gerçekleşmesine en büyük engel, ertelemektir. Bu engeli ortadan kaldırmak için ilk yapacağınız hareket bir başlangıç tarihi belirlemenizdir, belirlediğiniz tarihe sadık kalın. Tabii ki bir de hedefinize ulaşmak istediğiniz tarihi belirlemenizdir. Bu da ertelemekten vazgeçmenizi sağlar.