motivasyon

Hangi Motivasyon Seni Sonuca Götürür?

Senin de sana özel yolların, yöntemlerin, seçeneklerin ve motivasyon unsurların olacak.

Birçok kişi pek çok hayal kurar. Gözünün önünde kocaman bir resim çizer. O resime istiyorsa kendisini iyi hissettiren sesler ya da kokular ekler. Bunların hepsi güzel şeyler. Hayal etmenin sınırı yok, yaratıcı bir hayal gücü ise paha biçilemez. Ama burada önemli olan hangi motivasyon seni o hayalini kurduğun, istediğin her şeyi içine dahil ettiğin resime götürür?

Bu yazıyı okuduğuna göre, motivasyon hakkında başka yazılar okuduğuna da eminim. Rahat ol, bu çok normal. Çünkü seni motive edecek olan o en doğru seçeneği bulmaya çalışıyorsun 🙂 Sana bir sır vereyim mi? Senin için en iyi motivasyon sağlayacak olan o sihirli değnek sende!

Başarılı insanların nasıl o başarıya ulaştıklarını anlatan yazılar okumuşsundur mutlaka. Peki; o yazıda hangi aşamalardan sonra o başarıya ulaştığını, kendisini motive eden hangi unsurları keşfettiğini de araştırdın mı? Bu noktada kastettiğim elbette ki aynı şeylerin senin de motivasyon kaynağın olacağı anlamına gelmez. Aslında birisi yapabiliyorsa bir başkası da yapabilir demek istediğim. Tabii ki aynı şekilde olmayabilir, fakat senin de sana özel yolların, yöntemlerin, seçeneklerin ve motivasyon unsurların olacak. Bunun da sende bir yerlerde keşfedilmeyi beklediğini unutma!

Hemen şimdi bulunduğun ortamda kağıt kalem bulma ve kullanma imkanın varsa, aşağıda yazacağım adımları hayatına dahil etmeyi dene ve yaz, bu sayede hem uygulayarak hem de yazarak kendine yol gösterebilirsin. Bu adımlar sürekli hayatında olması gereken, kısa zaman içinde kendine motivasyon sağlamak için kullanabileceğin pratikleştirilmiş bir liste. Unutma seni asıl motive eden senin içinde bir yerlerde…

 

1) Uyku ve beslenme düzenine dikkat et.
Beslenmenin motivasyon için nasıl iyi bir yardımcı olduğunu “Dengeli ve Düzenli Beslenme Motivasyon Sağlar” yazımı okuyarak görebilirsin.

2) Her gün egzersiz yapmak için kendine zaman ayır.
Egzersiz yapmak için zamanım yok diyenlerdensen, o zaman sabah uyandığında seni zinde hissettirecek yatakta oturarak bile yapabileceğin veya iş yerinde masa başındayken bile yapabileceğin egzersizler olduğundan emin olabilirsin. Keşfet onları!

3) Kendin için hedefler belirle ve listesini yap.
Her gün o hayalini kurduğun resimdeki hayata ulaşmak için neler yapman gerektiğini liste halinde yaz. Kafanın içindekileri karşında görmek daha iyi hissettirecektir.

4) Hedeflerin için süre belirle.
Bunu yapmak çok kolay. Zaten listeni hazırlamıştın. Şimdi de sadece yanlarına ne zaman gerçekleştireceğini yazman yeterli.

5) Hedefine ulaşmak için yoluna devam et, başarabilirsin.
Yola devam ederken her şeyi kolaylaştırmak senin elinde. O hedefe ulaşmayı ne kadar istiyorsun bir düşün, zaten iyi bir şekilde oluşturduğun bir hedef değilse yol yakınken bir şeyleri yeniden gözden geçirmen için mükemmel bir fırsat elde ettin demektir. Ama gerçekten istiyorsan devam etmenin mutlaka bir yolu vardır.

6) Listeni kontrol et.
Gerekli kontroller yapıldıysa, listede yazılı olanlarla yola devam etmeye hazırsın demektir.

7) Listende tamamladığın hedeflerin üzerini çiz.
İşte beklenen an! Hedeflerin için kendi belirlediğin süreye göre tamamladıklarının üzerini çizme vakti. Artık kendini çok daha iyi ve motivasyonlu hissedeceksin, buna emin olabilirsin.

Verdiğim ipuçlarına rağmen hâlâ motivasyon sağlamak için nereden ve nasıl başlayacağına karar veremiyorsan, bu yolculukta sana memnuniyetle eşlik edebilirim. Ve sen ilk adımı kendin için birlikte yapacağımız farkındalık seansı ile atabilirsin…