Hayatıma yön vermek istiyorum

Hayatıma Nasıl Yön Verebilirim Diye Soruyorsan Yeni Bir Başlangıç Zamanı Demektir

Gerçekten ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz varsa, kesinlikle harekete geçeceksiniz…

Eğer hayatıma nasıl yön verebilirim diye soruyorsanız şu ara kendinize, yeni bir başlangıç yapmanın zamanı gelmiş demek ki. Sosyal hayattaki çevrenizi değiştirmeyi istemenizden tutun, kariyer hayatınızda yapmak istediğiniz yepyeni başlangıçların habercisi olabilir bu soru. Bir yandan da “Nasıl yapacağım?”, “Nereden başlayacağım?” soruları hemen gelir akla. Kolay olacağını kimse size söylemedi, önemli olan bu değişimi yapmayı gerçekten isteyip istememeniz, neden istediğinizdir. Evet, bu yeni başlangıcı ne için istiyorsunuz? Gerçekten ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz varsa, kesinlikle harekete geçeceksiniz…

 

Hayatıma Yön Vermek İstiyorum Ama Nereden Başlayacağımı Bilmiyorum

 

Nereden başlayacağını bilmeyenler için minik bir ipucu: Kendinize bir hedef belirleyin. Gerçekten hayatıma yön vermek istiyorum diyorsanız, harekete geçmeli ve bir yerden başlamalısınız değil mi? İşte ilk adımı ipucu olarak size söyledim. Hedefinizi belirlerken hatırlamanız gereken bir başka önemli nokta; ulaşabileceğiniz bir hedef olması. Yani belirlediğiniz veya belirleyeceğiniz hedefiniz ulaşılabilecek bir hedef mi bunu sorun kendinize. Çünkü hedef koyarken genellikle yapılan hatadır ulaşılmaz hedefler koymak. Sonra da tabii ki zamanla hedeften uzaklaşılmaya başlanır ve motivasyon diye bir şey kalmaz. Hatta hedeften vazgeçilir. Hayatınıza hangi konuda yeni bir yön vermek istiyorsanız ulaşılabilir hedef koymanız, onu iyi oluşturmanız her yeni güne keyifle başlamanızı sağlar.

 

Hayatıma Yön Verirken Motivasyonumu Nasıl Sağlarım

 

Motivasyon; sizi hedefe götürendir. Bu yüzden sizin için hangi unsurlar motivasyon sağlıyor keşfetmeniz önemli. Genel olarak hayatın akışında motivasyonunuzu sağlamak için minik ama etkili olan o unsurları keşfetmeniz size zamanı keyifle kullanmanızı sağlayacaktır. Çalışanların hemen; “Ama tüm gün ofisteyiz ve öyle bir yoğun çalışıyorum ki, hangi ara bir şeyler yapmak için fırsat bulacağım” dediğine eminim. Öncelikle sizin kendiniz için vakit ayırabileceğinize inanmanız gerekli. Bunu sizin için bir başkası yapmaz, yapamaz da. Eğer gün içinde size keyif verecek, iyi hissettirecek basit ama etkili bazı şeyleri keşfederseniz pek tabii yapmak için fırsat bulabilirsiniz.

5 dakikalık bir molayla açık havaya çıkıp, havayı içinize çekmek o an iyi hissettirecektir. Çünkü kapalı bir alandaki hava sirkülasyonunun verdiği hisle, doğal havanın verdiği his başkadır. Bunu yapmak için gördüğünüz gibi uzun bir zamana ihtiyacınız yok. Ya da ofiste uzun süre masa başında oturarak çalıştınız, bilgisayara bakmaktan da gözlerinizin yorulduğunu hissettiniz. O zaman kendinize bir fincan sıcak bir çay ya da kahve almak için mutfağa kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Vücuttaki kan dolaşımının düzenli şekilde devam etmesi, vücut ısının dengede kalmasını da sağlar. Aynı zamanda uzun süre masada oturmanızdan dolayı farkında olmadan vücudunuzun değişen duruşunun da yeniden doğru duruş şekline kavuşmasını sağlar. Unutmayın, sırt ağrıları otururken vücudun doğru pozisyonunu kaybetmesiyle de oluşabilmektedir. Gördüğünüz gibi minik ama etkili pek çok şey yapılabiliyor ofiste çalışırken bile.

Elbette bahsedilenlerin hepsi gün içinde rahatlıkla hayatınıza dahil edebilecekleriniz. Bunların dışında hedefinize doğru giderken karşınıza çıkacaklarla baş edebilmenizi sağlayacak motivasyon unsurlarını belirlemek ise size düşüyor. Gün bittiğinde haftanın bir günü ya da belli günleri bir yerde oturup kitap okumaksa sizi motive eden yapabilirsiniz bunu. Spora gitmek mi sizi motive ediyor, o zaman haftalık programa spor yapmayı ekleyin. İlla spor salonuna gitmelisiniz diye bir kural yok, sabah biraz erken kalkıp sahilde koşmak, bisiklet sürmek, sahile uzağım ki ben diyenler için de yürüyüş yapmak spor aktivitesidir. Yürüyüş yapmak için illa sahilde olmanız gerekmez, gidebiliyorsanız da yürüyüşünüzü orada da yapabilirsiniz tabii ki.

 

Hedefinize Doğru Giderken Yolunuzu Kaybetmeyin

 

Motivasyonunuzu da nasıl sağlayacağınızı keşfettiğinize göre, hedefinize giden yol haritanızı oluşturmanız yolda ilerlerken karşılaşacaklarınızla baş edebilmenizi sağlar. Aynı zamanda yolunuzu kaybetmemeniz için size yol gösteren olur. Zaman zaman emin adımlarla ilerlerken de bazı zorluklarla karşılaşılabilir, işte böyle zamanlarda hedefinizle ilgili yapacaklarınızı oluşturduğunuz listeniz yardımınıza koşacaktır. Bu sayede yolunuza rahat bir şekilde devam edebilirsiniz. Karşılaştığınız durumlar ya da olaylar, bazı değişiklikler yapmanızı gerektirebilir. Fakat sizin zaten bir yol haritanız olduğu için o durumla ilgili hangi alternatifleri değerlendirebileceğinizi bulabilir, listenizi revize edebilirsiniz. İşte tekrar yolunuz açık, emin adımlarla ilerlemeye devam edebilirsiniz. Düşünün; hedefinize ulaştığınızda başarıya ulaşacaksınız ve takdir edileceksiniz ya da size teşekkür edilecek. Çevrenizdekiler sizi başarınızdan dolayı alkışlayacaktır. Siz kendiniz için belirlediğiniz hedefe ulaşmanın hazzını yaşayacaksınız. Hepsi kulağa hoş geliyor. Hayatıma nasıl yön verebilirim diye soruyordunuz ya kendinize, hayatınıza yeni bir yön verdiğinizde bunların hepsini yaşayabilirsiniz. Ve emin olun siz bunu yapabilirsiniz.

 

İlk adımı tek başıma atmak istemiyorum, pek emin değilim dediğinizde iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.