Hayatınızı ertelemeyin!

İnsan; sınırsız bir hayal gücüne sahip olmakla birlikte, hayal ettiklerini de gerçekleştirebilecek potansiyeli olan bir varlıktır. Bu yetkinlik küçük yaşlardan itibaren insanın içinde varken zamanla inançlar ve ekolojik etkenlerden dolayı potansiyelinin büyük bir kısmını kullanamaz hale gelir. Hatta zaman içerisinde bu kaybın farkında bile olmaz.

Koçluk; etik bir meslektir. Kişinin sahip olduğu potansiyeli fark etmesini ve tekrar
ortaya çıkarmasını sağlar.

İnsanlar hayatlarında pozitif olabilmeyi, eksikliğini hissettiği şeyleri tamamlamayı ve doğru seçimlerle istediklerine ulaşabilmek, ulaştıklarıyla mutlu ve rahat bir şekilde yaşamak isterler. Şimdi bu satırları okurken, bütün bunlar nasıl olacak dediğinizi hissediyorum. İşte tüm bunlara ve hedeflerinize emin adımlarla ilerlemeniz için farkındalığınızı arttırmanız ve esneklik kazanarak konfor alanınızı genişletmeniz gerekli. Farkındalığınızı arttırarak, hayatınızdaki konfor alanınızı genişletmek ve emin adımlarla hedeflerinize doğru ilerlemek istiyorsanız, bir adım atmalısınız. Profesyonel koç da, bu yolculukta size eşlik edecek kişidir.

Koç; tüm bu saydıklarım için size ne yapacağınızı söylemez, sizin keşfetmenizi sağlar. Çünkü hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olan potansiyel sizsiniz. Gelecekte olmak istediğiniz noktaya sizin için doğru olan şekilde ilerleyebilmeniz için koç; o yolda size eşlik eder. Fark edemediklerinizi fark etmenizi, hayaliniz kurduğunuz şeye ya da hedefinize ulaşmanız için, çözümü sizin görmenizi ve bulmanızı sağlar.

Zaman zaman yaşam içerisinde kişinin önüne engeller çıkabilir. Kimse hayal edilenlere kolay biçimde ulaşılabileceğini veya kolay elde edilebileceğini söylemedi. Pek çok başarılı insanın biyografisi incelendiğinde, başarısızlıklar da yaşadıkları görülür. Ancak pes etmemişlerdir. Yani başarısızlığı, daha iyisini yapabilmek için bir feedback olarak değerlendirmişlerdir. Apple markasının bugünkü heybeti, Steve Jobs’un bir araba garajında ilk adımı atması ve pes etmemesinin sonucudur. İşte atlanmaması gereken önemli noktalardan bir tanesi de budur.

Bir Adım Atın

Anlattıklarım size kolay gibi gözükmeyebilir. Fakat unuttuğunuz bir şey var. Eğer ki bir hedefiniz varsa ve bu hedefe gideceğiniz yolda doğru adımları, emin bir şekilde atarsanız; o hedefe ulaşabileceğiniz. Bu noktada ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı, nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız profesyonel bir koç ile çalışmak için harekete geçmek, hayalini kurduğunuz geleceğe ulaşmanız için atacağınız ilk adım olmalı. Bu sayede doğru cevaplara ulaşılmasını sağlayacak farklı bakış açısına sahip olunur. Böylece çözülmezliklerin içinde kaybolmaktansa, hızlı bir şekilde hedefe doğru giden yolda kendinizden emin şekilde ilerleyebilir, keşfederek özü çözüme çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tıpkı gözünüzün önünde olduğu halde bir türlü göremediğiniz bir çift küpenizi ya da kravatınızı kalabalık manzaranın içinde siz göremezken, dışardan gelen birinin “işte burada” demesiyle fark etmeniz gibi.

Kısacası bir koç; sizi etkin biçimde dinler, doğru sorularla farkındalığınızın artmasını sağlayarak potansiyelinizi ortaya çıkarmanız için size yardımcı olur. Aynı zamanda hayalleriniz ve hedeflerinize ulaşmanız için doğru yolları keşfetmenizi sağlamakla birlikte, emin adımlarla kararlı bir şekilde ilerlemeniz için motivasyonunuzu da arttırır. Yani bir koçla hedefinize doğru yolculuğa çıktığınızda, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına emin olabilirsiniz. İşte bu yüzden hayatınızı ertelemeyin!