Kariyer yolculuğu

Kariyer Yolculuğu Başlangıcı İçin

Sürekli sorularla boğuşarak ve harekete geçmeden ilerlemen mümkün değil, bunu sakın unutma!

Herkes için yeni bir kariyer yolculuğu mümkün. Evet, doğru okudunuz. Çünkü kariyer hayatına atılmış yeni bir üniversite mezunu kadar, kariyerinde belli bir noktaya gelmiş birisi de farklı bir kariyer başlangıcı yapmaya karar verebilir öyle değil mi?

Peki, yeni bir kariyer yolculuğu başlangıcı yapacağın zaman neler yapman gerektiğini biliyor musun? Bu soruya cevap bulamadığın için bu yazıyı okuduğunu düşünüyorum ve bu yazıda senin için güzel ipuçları paylaşacağım. Yazıyı okumaya devam ettiğinde, sorularının cevaplarını bulmanı sağlayacak ipuçlarını da artık biliyor olacaksın.

 

Neden Kendine Sorular Soruyorsun?

 

Kendine şu an sorular soruyorsun. Çünkü bugüne kadar eğitim ya da kariyer hayatınla ilgili sen karar vermemiş olabilirsin. Yani daha çok aile ya da genel kabul görmeyi sağlayan –meli ve –malı ekleriyle donatılmış cümleler duymuş olabilirsin. Ama artık okulundan mezun oldun ve kariyer hayatını şekillendirmen gerekiyor. Ya da kariyerinde belli bir noktaya geldin ve yeni veya farklı bir kariyer başlangıcı yapmak istiyorsun. Bu noktada belli bir döneme kadar kendi yol haritanızı oluşturma imkanınız olmadığından dolayı, şu anda da kendine sorular soruyorsun. Peki, bu soruların cevaplarını bulabilir misin? Elbette, bulabilirsin!

Bunun için ilk adım yapmak istediğin şeyi gerçekten bilmek! Ona göre planını oluşturmak ve kariyer yolculuğu başlangıcı yapmak. Yeni bir kariyer başlangıcı yapmaya karar verdiğinde de yapman gereken bu, bunun için illa yeni mezun birisi olman gerekmiyor. Herkes aynı imkanlara sahip olmayabilir, aynı imkanlarla eğitim almamış olabilir. Ancak yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır. Bahaneler yerine çözüme odaklanmak daima kazandırır.

 

Kariyer Yolculuğu Başlıyor!

 

Sürekli sorularla boğuşarak ve harekete geçmeden ilerlemen mümkün değil, bunu sakın unutma! Şu da olsun başlarım, bunu da halledeyim başlarım ya da bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum ki, bu işe nasıl başlayacağım diye bahaneleri çoğaltmak mümkün, hatta bunlara sorular eklemek de mümkün. Tamam da sana ne kazandıracak bunlar?

Bunlar yerine; yapmak istediğin işle ilgili şu soruyu sorabilir misin kendine?

Ne yapmak istiyorsun? Bu sorunun cevabını vermeden önce düşün, kendini düşün ondan sonra cevabını ver. Ama bu soruyu yapman gereken bir şeymiş gibi sorma kendine. Gerçekten yapmak istediğin şeyin ne olduğunu bulmak için sor bu soruyu. Yani “Ben ne yapmak istiyorum?”, “Gerçekten yapmak istiyor muyum?” diye sor.

Düşündükten sonra, cevabın “İstiyorum” olduğunda da diğer adıma geçebilirsin. Bu sefer de “Yapmak istediğim şey/iş için neler yapmalıyım?”, ”Nelere ihtiyacım var?”, “Hangi kaynaklarım var?” diye sor.

Bu sorulara vereceğin cevaplar; yapmak istediklerinin cevapları olmalı, zorunda olduklarının değil. Eğer ki bunun farkında olmazsan, motivasyonunu kaybedebilirsin. Unutma! Kendin için bu soruların cevaplarını buluyorsun, yapmak zorunda oldukların için değil. Bunları okuduğunda yapacakların zor gözükebilir. Ama kimse sana kolay olacağını zaten söylemedi, söyleyemez de. Sen kendi kariyer yolculuğuna başlıyorsun, kendi istediğin işi ya da mesleği yapmak için bir başlangıç yapıyorsun. Tek başıma bu yolculuğa başlamak istemiyorum dediğinde de ben her zaman buradayım.

Şimdi de sırada, cevaplarını verdiğin ihtiyaçların ve kaynaklarınla ilgili listene göz atma zamanı var. İyice bak orada yazılı olanlara ve önceliklendir onları.

Ve artık harekete geçme zamanı!

Ne istediğini, neye ve nasıl odaklanacağını bildiğinde; hayalini kurduğun hedefine mutlaka adım adım ulaşacaksın.

Kariyer yolculuğu başlangıcı için bana ihtiyacın olduğunda, iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsin.