özgüven

Kendinizle iyi arkadaş olun

İnsan; hayatıyla ilgili kararlar verirken cesaret veren özgüven duygusuyla harekete geçer. Bu duygu; mutluluğu ve başarıyı da beraberinde getirir. Özgüven; kişinin olaylara farklı bakış açılarıyla bakmasını ve stresi kontrol edebilmesini sağlar. Böylelikle kendisini daha iyi tanıması, olaylara karşı sergilemesi gereken yaklaşım için farkındalığı artar.

Özgüven sayesinde sorumluluklarınızı sahiplenir ve onlarla nasıl baş edeceğinizi öğrenir, stresi kontrol altına alabilirsiniz.

Başarılı insanlara bakıldığında, başarılarını elde edene kadar pek çok süreçten geçtikleri görülür. Dışarıdan bakıldığında kişi karşısında başarılı, mutlu ve istediklerini elde etmiş birisini görür. Peki, ya tüm bunlara sahip oluncaya kadar hangi basamaklara tırmandı? Önüne çıkan zorlukları bir bir arkasında bırakmasını sağlayan ne? İşte o görünmeyen kahraman: Özgüven. Başarılı olan ve dünyaca tanınan insanlar, hiç başarısız olmadılar mı sanıyorsunuz. Örneğin; Jack Ma. Kendisi şu an milyonlarca kişinin kullandığı Alibaba’nın kurucusu. Jack Ma’nın hikayesini herkesin bildiğine eminim. Üniversite sınavına 3 kez girdikten sonra, bir yüksek okula gitmeye hak kazanmış. 10 kez Harward Üniversitesi tarafından geri çevrilmiş. Fakat hayata karşı pes etmemiş. Farklı pek çok iş deneyimi ediniyor. 1999’da da Alibaba’yı kurmuş ve şu an 450 milyon doların sahibi. Bir diğer örnek ise; Steve Jobs. Başarıyı yakalayan ve zirveye çıkan bu iki kişinin ortak noktası özgüven. Her ikisi de karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen pes etmemiş, cesurca ve bir hedef belirleyerek çözüm üretmek için yollarına devam etmişler. Kendinize bir hedef belirlediğinizde, o hedefe giden yolda neler yapmanız gerektiğini belirleyebilmeniz için ilk adımı atmanızı sağlayan özgüveninizdir. Özgüven sayesinde sorumluluklarınızı sahiplenir ve onlarla nasıl baş edeceğinizi öğrenir, stresi kontrol altına alabilirsiniz. Bu sayede başarıya her geçen gün biraz daha yaklaşır, hayalini kurduğunuz kazanca sahip olacağınızdan emin olursunuz.

Kendinize İnanın

  • İyi bir hedef belirleyin
  • Öğrenmeye meraklı ve araştırmacı olun
  • Deneyimlerinizden kendinize ders çıkartın
  • Cesur olun
  • Yapabileceğinize inanın ve üretken olun, harekete geçin
  • Değişime açık olun
  • Kendinizle iyi arkadaş olun
  • Hobiler edinin

Eğer ki nereden başlayacağımı bilmiyorum, acaba yapabilir miyim gibi sorular soruyorsanız; o zaman gelin birlikte farkındalık seansı ile keşfedelim özü.