kitap okumak

Kitap Okumanın Faydaları Sizi Hedefinize Yaklaştırır

Hayal etmenin sınırı yoktur! Hayal gücünü sınırlayan insanın kendisidir.

Kitap okumanın pek çok faydası olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Ama faydaları bilindiği halde “ kitap okumanın faydaları neler?” sorusuyla karşılaşıldığında, onlar bir türlü söylenemez. Aslında biliyorsunuzdur, fakat ani şekilde sorulan o soru karşısında bir türlü dilinizin ucuna kadar geldiği halde cümlelere dökülemez.

O zaman bir anda sorulduğunda cümlelere dökülemeyen, kitap okumanın faydaları arasında ilk sıralarda yer alanlardan biraz bahsedelim.

 

Araştırmaya ve Öğrenmeye Hevesli Olmanızı Sağlar

Düzenli olarak kitap okuyanlar okudukları kitap hangi konuda olursa olsun, sayfalarda gördükleri yeni bir bilgiyle araştırma isteklerini tetiklemiş olurlar. Böylelikle aslında yeni bir bilgi öğrenme dürtüsüyle de hareket etmiş oluyorlar.

 

Odaklanma Sıkıntısı Olanların Bilinmeyen Kahramanı

İster çocuk olsun ister yetişkin “odaklanamıyorum” dendiği zamanlar olabiliyor. İşte size kitap okumanın faydaları arasında yer alan bir özellik daha! Düzenli şekilde kitap okumak aynı zamanda daha kolay odaklanmanıza da yardımcıdır. Bu cümleyi okuyanlardan bazılarının “nasıl yani” dediğine eminim. Hemen açıklayayım; kitap okumak basit ve kolay bir aktivite olarak görülür. Kitap okuma alışkanlığı yeni bilgiler ya da ilginizi çeken konularda tarifler, uygulamalar veya içerikler öğrenmenizi sağlar. Bunların hepsi doğru. Ama unuttuğunuz bir şey var. Kitap okuyor olmanız demek, odaklanabilme yetkinliğiniz de var demektir.

Hayal Gücü ve Yaratıcılığınızı Geliştirmek İçin

Herhangi bir kitap okunmaya başlandığında, gerçekten ilginizi de çekmeyi başardıysa; zihinde yeni bilgiler de uçuşmaya başlar. Yazının en başında belirtmiştim, kitap okumanın faydaları düşünüldüğünden de fazla. Örneğin; kitabın konusu başarılı bir insanın hayatını anlatıyorsa, hemen benzer bir sahne göz önünde canlanır ve kitabı okuyanın o hayatı yaşadığını hissetmesi büyük bir keyif verir. Bu durum hem motivasyon aracı hem de hayal gücünün devreye girmesini sağlayan bir etken olur. Ya da yeşillikler içinde bir evde yaşayan ve kendi işini yapan birisinin hayatı hikaye konusu olduğunda, yine hayal gücünüz devreye girer ve ulaşmak istediğiniz hedefiniz her neyse onunla ilgili görüntüler canlanır gözünüzün önünde. Hayal etmenin sınırı yoktur! Hayal gücünü sınırlayan insanın kendisidir. Bu yüzden hayal ederken kendinizi özgür bırakın, bakın bakalım hedefinize ulaştığınızda hayat sizin nasıl olacak, nasıl hissedeceksiniz? Neler yapabileceğinize siz bile şaşıracaksınız… Bir de hayal ettiklerinizi kendi kaleminizden kağıda döktüğünüzde, işte o yazdıklarınız sizi hedefinize yaklaştıran gizli yardımcınız olacak. Paul Valery der ki; yazmak aynı zamanda geleceği görmektir.