öz farkindalik

Öz Farkındalık Size Çok Şey Kazandırır

Eğer öz farkındalığımı nasıl geliştirebilirim diye kendinize soruyorsanız, bunu aynaya bakarak yapın.

Yaşam içerisinde pek çok konu için zihninizi yorarsınız, pek çok konuda düşünürsünüz ve hayatın yoğun temposu içinde tüm bunlar için koşturmaca içerisinde zaman geçer. Peki, bunları yaparken aslında öz farkındalığınızdan aslında hiç farkında olmadan uzaklaştığınızı fark etmenin zamanı geldi!

Günümüzde sayısı azımsanmayacak kadar kişi “Ben ne yapıyorum?” sorusunu kendisine sormaya başladı. Bunun nedeni ise öz farkındalık. Zaman zaman o koşturmacanın içerisinde aslında size ait olmayan ya da sizi rahatsız eden birçok şey yaptığınızı bir anda hissedersiniz ve işte “Ben napıyorum” sorusu o anda ağızdan çıkıverir.

 

Öz Farkındalık Nedir?

 

Özet olarak; sizi siz yapan şeylerdir ve bu şeyler kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar. Herkes tarafından bilinen başarılı insanların neleri nasıl yaparak o noktaya geldiğini incelediğinizde de, zamanla kendilerini daha iyi tanıyarak ve asla pes etmeyerek varmak istedikleri noktaya geldiklerini görmüşsünüzdür. Kimse size her şeyin kolay olacağını söyleyemez, ancak gerçekten ne istediğinizi ve nasıl ilerleyeceğinizi öğrendiğinizde de kimse sizi durduramaz. Hayatınızda değiştirmeniz gerekenler varsa elbette değiştireceksiniz. Bunu herkesten önce siz isteyeceksiniz. Çünkü o değiştirdikleriniz sizi istediğiniz o sonuca götürecek. Zaman zaman süprizlerle karşılaşmanız mümkün, işte o zaman da farklı bir bakış açısıyla yaklaştığınızda mutlaka bir çözüm yolu bulacaksınız. Böylelikle yolunuzda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceksiniz. Yani öz farkındalık tüm bunları yapmanız için sizin gizli kahramanlarınızdan bir tanesi.

 

Öz Farkındalığımı Nasıl Geliştirebilirim?

 

Bu sorunun cevabını hemen verebilirim, fakat asıl cevap sizde saklı. Eğer öz farkındalığımı nasıl geliştirebilirim diye kendinize soruyorsanız, bunu aynaya bakarak yapın. Aynada gördüğünüz siz kendisiyle yüzleşmeye hazır mı? Çünkü öz farkındalık gelişimi için; kişi öncelikle kendisiyle yüzleşmeye hazır olmalı. Kendini iyi tanımak için, hayatında gerçekten onun için gerekli olanlarla olmayanları birbirinden ayırabilmeli. Her şeyden önemlisi hayatında yapacağı değişiklikler için kendisi için gerekli olmayanları, hayatından çıkartabilecek gücü hissetmeli. Bu gücü nasıl hissedeceğinizle ilgili minik bir ipucu vereyim. Sizi gerçekten motive eden şeyi bulun. Bir hedefiniz varsa, o hedefe gitmeniz için asıl önemli olan ne onu keşfedin. İşte o zaman öz farkındalık yolculuğunuz başlayacak. Kendinize zaman tanıyın. Fakat bu sonu belli olmayan bir zaman olmasın. O süreyi siz belirleyin ve o sürenin sonunda istediğiniz sonucu elde etmek için harekete geçin. Harekete geçtiğinizde göreceksiniz, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

 

Öz Farkındalığınız Size Neler Kazandıracak?

 

Öz farkındalığınızla kendinizi keşfetmeye ve daha iyi tanımaya başladığınızda, size neler kazandırdığına siz bile şaşıracaksınız. Sosyal yaşamınızda, iş yaşamınızda, arkadaşlarınızla, ailenizle, sevgilinizle olan ilişkilerinizde dahi değişimi kendi gözlerinizle göreceksiniz. Çünkü siz artık nasıl bir yol izleyeceğinizi, kendinizi nasıl ifade edeceğinizi ve insanlarla nasıl iletişim kuracağınızı keşfetmiş olacaksınız. Bu da sizi siz yapacak. Elbette bu süreçte hayatınızdan eksilteceğiniz şeyler olabilir ama onların gerçekten hayatınızda olması gerekseydi zaten sizinle birlikte olacaklardı değil mi? Belki bu yolculukta bazen zorlandığınızı hissedeceksiniz, yolun sonunda ise aynaya baktığınızda kendi hayatınıza neler kazandırdığını fark edeceksiniz. Sizi siz yapan şeylerle yola devam ediyor olmanız, sizi hem rahatlatacak hem de hayatınızda gerçekten olmasını istediklerinize yer açılmasını sağlayacak. Emin olun bu yolculuk sizin için bambaşka bir deneyim olacak.

Bu yolculukta hadi beraber yol alalım dediğinizde bana iletişim bilgilerimden ulaşabileceğinizi zaten biliyorsunuz.