stres

Stres Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kontrol sizde!

Günümüzde pek çok kişi stres faktörleriyle iç içe yaşar duruma geldi. Bu faktörlerle ilgili bir liste oluşturulması istense, ilk sırada geçim sıkıntısının yazılma yüzdesi oldukça yüksek olacaktır. Günlük yaşamın adeta bir parçası haline gelen stresle nasıl baş edilir pek çok insan farkında değildir. Sanki baş edilemeyecek bir durum gibi düşünülmekte, hatta buna inanılmaktadır.

O zaman sıkı durun size bir haberim var: Stresle başa çıkabilirsiniz! Ama öncelikle bilmeniz gereken; stresle baş etmek için, kontrolün sizde olduğunu kendinize hatırlatmanız gerektiğidir. Evet, stresi kontrol edebilirsiniz. Stresle baş etme yöntemini öğrendiğinizde, yaşadığınız stresli durumlar tamamen sizin kontrolünüz altında olacak buna emin olun.

Şimdi de şu soruyu sorduğunuza eminim: “Stresle nasıl baş edebilirim?” Rahat olun, birazdan sizinle paylaşacağım ipuçlarıyla stresle baş edebilir, hatta onu alt edebilirsiniz. Unutmayın, kontrol sizde!

Stresin Kaynağını Bulmak Önemli

Öncelikle stres yönetimi yapabilmeniz için, stresin kaynağını bulmanız gerekli. Bu durumu yaşamanıza neden olan ne? Hangi sorun strese girmenize sebep oluyor? Nasıl bir durumda strese giriyorsunuz? Bu soruları okuduğunuzda; ”Söylemesi kolay tabi” dediğinizi duyar gibiyim. Stresi yönetmek ve hayatınızdan uzaklaştırmak istiyorsunuz değil mi? O zaman ondan kurtulmak için harekete geçmelisiniz. Kimse size çok kolay olacağını söylemiyor, ancak stres hayatınızdan uzaklaştıkça yaşamın farklı renklerini de görmeye başlayacağınızı, kendinizi daha enerjik hissedeceğinizi ve yaşamın sizin için daha da kolaylaşacağını unutmayın! Bunun için kendinize biraz zaman ayırmanız zaten günlük rutininizde yapmanız gereken bir şey.

Karşılaştığınız stresli olaylar hakkında notlar alabileceğiniz bir defter edinmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu sayede nasıl bir durumla karşılaştığınızda stres oluyorsunuz, o durumla karşılaştığınızda nasıl hissediyorsunuz, nasıl tepki ya da tepkiler veriyorsunuz, o durumla nasıl baş ediyorsunuz ve stresli durumdan kurtulduğunuzda nasıl hissediyorsunuz ve tepki veriyorsunuz hepsini not alabilme imkanınız olur. Elbette tüm olaylara aynı tepkiyi vermiyorsunuz. Fakat her stres yaşadığınız olayda bu sorulara cevap veren yanıtlarınızı yazarsanız, stresle baş etmek için elinizde bir sürü çözüm yöntemi olacak. Bu kesinlikle muhteşem! Adım adım yaptıklarınızı defterinizde not almaya devam ettikçe, aslında farkında olmadan size özel stresle baş etme yöntemleri listesine sahip olacaksınız.

Şimdi de “Baş edemediğim durumlarda ne yapacağım?” sorusunun sorulduğunu duyar gibiyim. Böyle bir sonuç elde ettiyseniz, stresin gerçek kaynağını bulamamışsınız demektir. O her neyse bir yerlerde gizlenmiş ve sizin keşfetmenizi bekliyor. Ve siz onun ne olduğunu bulduğunuzda stres yaşatan olayla vedalaşabilirsiniz.

Stresten Kurtulduğunuza Emin Olmak İstiyorsanız

Hayatın içinde zaman zaman stres ile karşılaşacaksınız. Bir sefer yaşadınız bir daha yaşamayacaksanız diyemez kimse size. Fakat stres yaşadığınız zamanları azaltmanız sizin elinizde. Tabii ki kalıcı çözümlerle. Bazen stresle baş etmek için yaptıklarınız sadece o günü kurtaran şeylerdir. İşte stresle baş etmek için kullandığınız yöntemleriniz sizin için sağlıklı mı yoksa başınızdan savmak için anlık bir kurtulma şekli mi kullandınız, bunu da defterinize yazdığınız notlar sayesinde görmüş olacaksınız. Ve kalıcı çözümler için kollarınızı sıvayacaksınız. Bu da size her güne gülümseyerek uyanma ve kendinizi daha iyi hissederek enerjik bir gün başlangıcı hediye edecek. Kendinize güzel bir hediye verin stresten kurtularak, ona neden olan şeyin ya da şeylerin üstünü örtmeye çalışmayın. Böyle yaparak sadece alarmı ertelemiş olursunuz.

Stresinizi Başkalarına Yansıtmayın

Stresin üzerini örtmeye çalışmanın sadece alarmı ertelemek olacağını tekrar hatırlatmak istiyorum. Ertelediğiniz sürece ondan tamamen kurtulmuş olmayacağınız için başkalarına da yansıtmanız muhtemel. Durum böyle olunca da sosyal, özel, arkadaş ve iş yaşamınızdaki iletişimin olumsuz etkilenmesi de söz konusu olabilir. Bu da yeni bir stres yaşanmasına neden olabilir. Yani stres gerçek anlamda çözümlenmediği sürece, zincirleme şekilde devam edebileceğini bilmeniz gerekir. Bu yazdıklarım hoşunuza gitmediyse, şimdi yazacaklarım hoşunuza gidecek. Stresi kontrol etmek için pek çok yöntem var. Önemli olan bunlar içerisinden sizin için en sağlıklı ve doğru olanı bulmanızdır.

Sizin için doğru olan stresten kurtulma yöntemini bulduğunuzda, çevrenizdeki insanlarla iletişiminizin de her geçen gün daha iyi bir hal aldığını göreceksiniz. Tabii ki yapmaktan keyif aldığınız bir sürü şeyin de farkına varmanızı sağlayacak. Bunların hepsi size motivasyonu, başarıyı, özgüveni, mutluluğu ve huzuru getirecek. Pek çok stresi kontrol etme yöntemi var ama herkesin stresle baş etme yöntemi farklıdır. Çünkü herkesin kendine has bir kişiliği vardır. Bu nedenle stres ile karşılaştığında verdiği tepkiler de farklıdır, çözüm yöntemleri de. Bu detayı mutlaka göz önünde bulundurun ve şimdi harekete geçin! Desteğe ihtiyacınız olduğunda ben buradayım