Çalıştığınız Ortamda Motivasyonunuzu Nasıl Sağlarsınız?

Küçük adımlar büyük sonuçlar elde etmenizi sağlar.

İnsanlar genellikle “çalıştığım iş yerinden memnun değilim” derler. Bunu söylerken samimidirler, fakat bu memnuniyetsizliğin nasıl ortaya çıktığının farkında değildirler. Memnuniyetsizliklerinin ortadan kaybolması için de “nasıl olsa ben bir şey talep etsem de dikkate almazlar” diye düşünerek bir şey yapmazlar ama sürekli şikayet ederler. Aslında motivasyon sağlamak için küçük adımların büyük sonuçları getireceğini fark etmezler.

Bu cümlelerin size tanıdık geldiğine eminim. Bu durumla ilgili yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu bilmenizi istiyorum. O güç sizde var, ancak harekete geçmiyorsunuz. Hatta “ne yapabilirim ki” diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. O zaman gelin neler yapabileceğinize birlikte bakalım. Paylaştığım tüyorlardan bir ya da birkaç tanesi mutlaka sizi de motive edecek unsurlardan olacak. Ve siz artık işinizin başına geçerken, kendinizi çok daha iyi, motivasyonlu hissedeceksiniz.

 

İş Yerinde Motivasyon

 

Kendinizi iyi hissettiren objelere masanızda yer verin.

Bunu çok kez duydum diyenleriniz vardır mutlaka. Ancak bu tür minik detayların iş yerinde masanıza oturduğunuzda kendinizi iyi hissetmeniz için motivasyon sağlayıcı olduğuna emin olun. Çünkü sevdiğiniz bir minik pelüş oyuncak, bir fotoğraf, sevdiğiniz renkli bir kalem ya da kahve içerken kullandığınız kupanız; hepsi güne başlarken sizi gülümsetecek detaylardır. Farkında olmadan masanıza oturduğunuzda size tebessüm ettirecek ve güne daha pozitif başlamanızı sağlayacaktır. Bu çalışmanın bazı iş yerlerinde denendiğini ve olumlu geri dönüşler sağladığını hatırlatmak isterim.

 

Gününüzü planlayın

 

“İş yerinde bu nasıl mümkün olabilir ki” dediniz değil mi birden. Evet, mümkün. Çünkü zamanı yönetmeniz, sizin motivasyon kaynağınız olacaktır. Gün içerisinde yapacağınız işlerinizi öncelik sırasına göre belirlemeniz, hatta bir liste olarak yazdıktan sonra göreceğiniz bir yere asarak tamamladığınız işlerin üzerini çizmeniz ya da yanına bir tik koymanız size inanılmaz bir his yaşatacaktır. Bu arada o listeyi tamamladığınızda gün sonunda kendinize sevdiğiniz herhangi bir şeyi yapmak için zaman ayırmayı da ihmal etmeyin. Sonraki günler için bir motivasyon dopingi olacağına emin olabilirsiniz.

 

Gün İçinde Minik Molalar Verin

 

Zaman zaman işinize fazla odaklanırsınız ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmezsiniz. Fakat birden masanızda bilgisayar başında fazla zaman geçirdiğinizi gözleriniz bazen batma hissiyle bazen de yanma hissiyle size hatırlatır. İşte böyle şeyler yaşamamak ve motivasyonunuzu kaybetmemek için gün içinde kısa molalar verin. İşinizi nasıl planlamanız gerektiğini en iyi siz bilirsiniz, en verimli çalışma sistemini siz oluşturabilirsiniz. Bu yüzden gerekiyorsa kendinize alarmlar kurun. Nasıl mı? Telefonunuzda kendiniz için hatırlatma alarmları kurabilirsiniz. Hatta o hatırlatmaları eğlenceli hale getirmek için, alarm not kısmına kendiniz için keyifli notlar yazabilirsiniz. Vereceğiniz molaların uzun süreli molalar olmasına gerek yok ama mutlaka masanızdan kalkarak ve bilgisayar ile telefon ekranından uzaklaşarak geçireceğiniz bir 5 dakika olması gerektiğini unutmayın!

 

Sırt Ağrısı ile Kendinize Eziyet Etmeyin

 

Masa başı işlerde çalışanların en fazla dert yandığı konulardandır sırt ağrısı. Bunun da yaşanmasını en aza indirmek için, motivasyon sağlayacak fırsatlar oluşturun kendiniz için. Ofis sandalyesinde kullanabileceğiniz bel ve sırt kıvrımına göre dizayn edilmiş bir sırt yastığı elbette kullanılabilir. Ama bu yastığın olması demek, “tamamdır problemi hallettim artık” demek değildir. Zaman zaman bacaklarınızdaki kan dolaşımının sağlıklı şekilde devam etmesi için minik yürüyüş turları yapmanız kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Masanıza geri döndüğünüzde de oturuş pozisyonunuzu yeniden gözden geçirmenize imkan tanıyacaktır. Masanızdan kalkmanız kendinizi iyi de hissettirecektir. Gerçekten bu minik yürüyüş turları, belli süre bulunduğunuz alandan çıkmanızı sağladığı için motivasyon sağlayan bir harekettir. Bu minik turlar için ne yapabilirim diye soruyorsanız, birkaç örnek verebilirim. Bazılarını bildiğinize eminim. Örneğin; içecek su için küçük su şişesi bulundurun masanızda. Belirli periyotlarda suyunuz biteceğinden doldurmak için masanızdan kalkacaksınız. Günün belirli zamanlarınızda ellerinizi yıkamak için lavaboya gidin. Bu hem yürüyüş, hem hijyen hem de masanıza geri döndüğünüzde oturma şeklinizi tekrar düzeltmenizi sağlayacaktır.

 

Açık Havaya Çıkın

 

İnsanlar kapalı ofis ortamında çalıştıkları için gün ışığını yeterinde görmediklerinden ve hava alamadıklarından bahsederler. Aslında gün ışığını yakalamanız ve hava almanız mümkün. Bunun için de yapmanız gereken, masanızdan kalkıp 5 dakika dışarı çıkmak. Bazı iş kollarında bunun mümkün olmadığını söyleyenler olabilir. Onlar da mola zamanlarında mutlaka açık havaya çıkabilecekleri imkanları oluşturabilirler kendileri için. Bu sayede bir başka motivasyon kaynağı daha elde edeceğinizi unutmayın. Ayrıca güneş ışığına 5 dakika çıkmış olmak, D vitamini açısından da sağlığınıza yararlı olacaktır. Yemek molaları için de zaman yönetimi yaparak dışarıda yemek yiyebilir, sonrasında ofisinize gelerek kahve keyfinizi yapabilirsiniz. Beslenmenin de motivasyon için önemli bir yardımcı olduğunu unutmayın. Bu konuyla ilgili de “Dengeli ve Düzenli Beslenme Motivasyon Sağlar” blog yazımı okuyabilirsiniz.

Paylaşmış olduğum tüm ipuçları, bildiğiniz halde yapmadığınız ya da kendinizi iyi hissetmeniz için gerçekten motivasyon kaynağı olarak fark etmediğiniz şeyler. O yüzden bugünden itibaren harekete geçin ve bu tüyoları hayatınıza dahil edin. Eğer motivasyonla ilgili desteğe ihtiyacınız olursa Farkındalık Yolunda birlikte yeni bir adım atabiliriz.